| Kompendium wiedzy montażu wentylatorów |
wg Krzysztof Zdziech |
|
Kompendium wiedzy montażu wentylatorów
Poniżej znajduje się szereg pytań i odpowiedzi z forum.cooling.pl na temat montażu wentylatorów.
Szum powietrza a zakurzony wiatrak
|
Overmind napisał/a:
|
|
Maxxim napisał/a:
raz na jakiś czas przeczyścić choćby z grubsza łopatki wentylatorów - pracują lepiej i ciszej.
Do czyszczenia polecam sprężone powietrze gdyż normalnymi metodami ciężko jest dotrzeć w niektóre miejsca łopatek.
Jak już będziemy to robić można tez "dmuchnąć" miedzy wirnik a obudowę silniczka skutecznie wydmuchując wszelkie brudy, które mogą potem zaszkodzić łożyskom wentyla.
|
|
Overmind napisał/a:
|
|
Maxxim napisał/a:
Uważam żeby na jak najdłuższy czas zachować czystość w obudowie rozsądnie jest założyć filtr powietrza na wentylator wdmuchujący.
Nawet nie wiecie jak bardzo spada wydajność zakurzonych radiatorów. Jednak należny pamiętać ze montaż takiego filtra (np. http://www.cooling.pl/pro...products_id=465 ) wiąże się z nieznacznym spadkiem wydajności wentyla, który musi przeciągnąć powietrze przez nowa przeszkodę.
W ogóle należny pamiętać o sprawdzaniu wydajności wentyla oprócz jego głośności. Jeśli będziemy się sugerować jedynie głośnością może się zdarzyć ze wybierzemy wentyl który będzie miał zbyt małe możliwości dla naszej maszyny. Wtedy na przykład dobrze byłoby zamontować dwa takie wentyle (oczywiście nie w tym samym miejscu).
|
|
Overmind napisał/a:
|
|
Maxxim napisał/a:
Dlatego tez rzeczą jak na mój słuch niezbędna jest usuniecie standardowego grilla blaszanego z obudowy i zastąpienie go drucianym (albo nie zakładanie żadnego)
Często otwory na wentyle są kwadratowe podczas gdy wnętrze wentyla jest okrągłe (łopatki wentyla poruszają się w kolo) - w przypadku takiego otworu pewne punkty w przestrzeni ruchu łopatek znajdują się nad zabudowana częścią obudowy w miejscu miedzy dziurkami na śruby/kolki powodując oczywiście świst.
|
Connectory - przejściówki - alternatywne sposoby podłączenia wentylatora
|
Cytat:
|
|
W przypadku konieczności podłączenia wentylatora z końcówką 3 pin do 4 pin (molex) wyjścia z zasilacza, można zakupić przejściówki:
http://www.cooling.pl/pro...products_id=287
Można także samodzielnie wykonać podłączenie zgodnie z poniższą instrukcją:
czarny do czarnego, czerwony w wentylatorze do żółtego w molexie i jest 12V
Na tej podstawie można wykonać modyfikację, aby zmienić napięcie jakie otrzymuje wentylator - tym samym zmniejszyć obroty, wyciszyć:
czarny w wentylatorze do czerwonego w molexie, czerwony w wentylatorze do żółtego w molexie i jest 7V
Czarny w wentylatorze do czarnego w molexie, czerwony w wentylatorze do czerwonego w molexie i jest 5V.
|
Gumowe kołki mocujące do montażu wentylatorów - tłumienie drgań
|
VRx napisał/a:
|
|
W przypadku zastosowania kołków mocujących nie można zastosować większości filtrów na wentylatory ze względu na ich grubość (filtrów). Kołki nie są do tego przystosowane.
Kołki występują w dwóch wersjach: bez montażu grilla, z możliwością zamontowania grilla (najczęściej drucianego).
Ponadto można spotkać dwa rodzaje kołków: jednoczęściowe (fotka lub dwuczęściowe (fotka - słabej jakości, wieczorem zrobię lepszą).
Te pierwsze montuje się po prostu poprzez założenie z jednej strony wentylatora a drugą końcówkę przeciskamy przez otwór w obudowie. Dwuczęściowe: kołek właściwy wkładamy w otwór w obudowie (jeśli jest to wersja przystosowana do grilla najpierw przez grill potem przez otwór w obudowie), a następnie zakładamy wiatrak. Drugą część (zatyczkę rozporową) wciskamy przez otwór z zewnątrz (od strony grilla) w specjalny otwór. To zablokuje kołek, a raczej wiatrak na kołku gumowym.
Nie ma możliwości jednak, aby zamontować jednocześnie na kołkach i grill i filtr. Z założenia filtr powinien być montowany w miejsce grilla.
|
|
Maxxim napisał/a:
|
|
Jak wiadomo było do tej pory, żaden producent nie udostępniał kołków gumowych do wentylatorów zabudowanych (z tulejami), np. wiatraki Arctic Cooling czy Fandery.
Takie kołki pojawiły się już na rynku i można montować wentylatory z tulejami jednak są to kołki w zestawach: Cooltek silencer kit > http://www.cooling.pl/pro...roducts_id=1375
|
Gumowe podkładki do montażu wentylatorów - tłumienie drgań
|
VRx napisał/a:
|
|
Możliwe jest też zamontowanie wentylatorów śrubkami przy pomocy podkładek gumowych, tłumiących drgania (fotka).
I tu rodzi się pytanie, czy taką podkładkę zamontować między wentylator, a ściankę obudowy, czy między łepek śruby, a ściankę obudowy. Oczywiście można obydwie możliwości zastosować na raz. Wtedy już mamy w pełni wytłumione drgania.
Prawidłowo jednak (IMHO) otwór pod śrubę powinien być nieco większy a ta podkładka powinna być zamontowana jak uszczelka (w widoczne nacięcie powinna wejść blacha obudowy). Ponieważ jednak wymaga to sporej dokładności w powiększaniu otworu, ja proponuję inne rozwiązanie:
Połączenie powyższej podkładki z pochłaniaczem drgań (fotka - aktualnie w sklepie są dostępne wersje dla wiatraków 80mm, 92mm, 120mm, czyli najpopularniejsze).
Podkładkę montujemy pod śrubę (między łepek a ściankę obudowy), a pochłaniacz drgań między wentylator, a ściankę obudowy.
|
Otwarta i zamknięta obudowa
|
Aresius napisał/a:
|
|
Oczywiście warto założyć wiatrak w budzie, a najlepiej od razu dwa: jeden wciągający z przodu, drugi wyciągający powietrze z tyłu. I zamknij obudowę
Jeśli powietrze stoi w obudowie(brak wiatraków - przyp.red.) to logiczne jest, że przy zdjętej bocznej ściance temperatura jest niższa. Jednak otwarta ścianka zaburza przepływ powietrza, gdy obudowa wyposażona jest w jakiekolwiek wiatraczki (co swoją drogą jest wydajniejsze niż zamknięta buda + brak wiatraczków).
|
Nawiązując do powyższego tekstu Aresiusa, poniższy opis dotyczy zamkniętej obudowy.
Schemat prawidłowych kierunków przepływu powietrza oraz przykładowe miejsca montażu wentylatorów z ich prawidłowym ukierunkowaniem
Na początek trochę fizyki jeśli chodzi o schemat montażu wentylatorów i przepływ powietrza w obudowie.
Przede wszystkim: ciepłe powietrze jest lżejsze niż zimne, co powoduje, że ciepłe przesuwa się do gówy względem zimnego. Dlatego też kierunek przepływu powietrza powinien być z dołu do góry i tak powinniśmy montować wiatraki.
Jednakże z powodu pewnych komplikacji - takie a nie inne usytuowanie elementów - zmuszeni jesteśmy to nico zmienić, poprzez ruch powietrza z przodu do tyłu.
Dlatego założenia są takie aby z przodu na dole powietrze było zasysane do obudowy a z tyłu u góry wyrzucane na zewnątrz obudowy. W taki też sposób są konstruowane obudowy, nie będę już dokładnie opisywał, ale wystarczy spojrzeć na usytuowanie i sposób budowy kratki wentylacyjnej na dole przedniego panelu większości obudów.
Teraz opis do poniższego rysunku (po prawej jest przedni panel obudowy):
1) W miejscu niebieskiej strzałki można zamontować wiatrak nawiewający chłodne powietrze do obudowy.
2) W miejscu żółtej strzałki można zamontować wiatrak wywiewający ciepłe powietrze z okolic płyty głównej na zewnątrz obudowy.
3) W miejscu różowej strzałki jest zasilacz, którego wentylator(y) powinny wywiewać ciepłe powietrze na zewnątrz. (w przypadku zasilaczy z jednym dużym wiatrakiem na jednym z największych boków zasilacza, taki zasilacz powinien być ustawiony tak aby wiatrak był u dołu - zaciąga on powietrze z obudowy i wyrzuca na zewnątrz przez tylną kratkę).
4) W miejscu czerwonej strzałki można zamontować wiatrak wyciągający powietrze ciepłe z obudowy na zewnątrz (tzw. komin).
5) W miejscu zielonego kółka można zamontować w boku obudowy wiatrak wpychający do środka obudowy zimne powietrze. Można go usytuować troszkę wyżej lub niżej w stosunku do tego na rysunku, w zależności czy chcemy wspomagać wentylator procesora, czy chłodzić także kartę graficzną i płytę główną (np. chipset).
Niestety dotychczas mało obudów jest przystosowanych do montażu wentylatorów 4 i 5, więc jeśli ktoś już chce zamontować w tych miejscach wiatraki, to albo musi wybrać (zmienić) odpowiednią obudowę, albo wyciąć otwory samodzielnie.
Wentylatory 1, 2 i 3 można zamontować praktycznie w każdej obudowie. Prawie każda jest do tego przystosowana.
Obrazek proszę oglądać w powiększeniu (kliknąć na niego) - wiem, że nie jest to dzieło sztuki, ale nie na tym "nasza" sztuka polega.

|
| Artykuł opublikowany środa, 08 sierpień 2007. |
 |
|
|
|
|